به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت

به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت

سه‌شنبه، 12 فوریه، 210مین سالگرد تولد چارلز داروین است که امروزه عده‌ای آن را به عنوان روز داروین گرامی می‌دارند. داروین به خاطر نظریه‌ی فرگشت از طریق انتخاب طبیعی شناخته شده است.

به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت
به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت

به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک های ایران ، هنگامی که در سال 1859 برای اولین بار کار داروین برای عموم منتشر شد، نهادهای مذهبی بریتانیا را شوکه کرد. امروزه نیز گرچه فرگشت توسط تقریبا همه‌ی دانشمندان پذیرفته شده است، اما هنوز هم برخی از آمریکایی‌ها به دلیل تضاد آن با باورهای مذهبی در باره‌ی خلقت توسط خدا، آن را نمی‌پذیرند.

روز داروین گرچه یک تعطیل رسمی نیست، اما توسط دانشمندان و انسان‌گرایان برای ترویج همه چیز، از دانش علمی گرفته تا سکولاریسم استفاده میشود . امسال چندین رویداد در سطح جهان برنامه‌ریزی شده است که بیشتر آن‌ها گفتگوهای علمی است.

به مناسبت این روز، در اینجا 6 حقیقت (فکت) در مورد دیدگاه عموم راجع به فرگشت را در کنار دیگر جنبه‌های مجادله بر سر این موضوع در ایالات متحده و جاهای دیگر آورده‌ایم:

1– حدود 8 نفر از هر 10 بزرگسال آمریکایی (81%) می‌گویند که انسان در طی زمان فرگشت یافته است (بر اساس پژوهشی از Pew Research Center study). این شامل یک سوم (33%) تمام آمریکایی‌هایی می‌شود که می‌گویند انسان‌ها در فرایندی مانند انتخاب طبیعی بدون دخالت خدا یا قدرتی بالاتر فرگشت یافته‌اند، در کنار 48 درصدی که باور دارند فرگشت با فرایندهایی رخ داده که توسط خدا یا قدرتی بالاتر هدایت شده است. همین نظرسنجی می‌گوید 18% آمریکایی‌ها فرگشت را تماما رد می‌کنند و می‌گویند انسان همواره به همین شکل وجود داشته است. (گزارش کامل)

به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت
به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت

2– بر اساس یک مطالعه‌ی جدید حدود 4 نفر از هر 10 پروستان اوانجلیست سفیدپوست (38%) می‌گویند انسان‌ها همواره به شکل کنونی وجود داشته‌اند، و حدود یک چهارم (27%) از پروتستان‌های سیاهپوست همین عقیده را دارند.  در میان جریان اصلی پروتستان‌های سفیدپوست، فقط 16% می‌گویند که انسان همواره به شکل کنونی وجود داشته است. درصد مشابهی از کاتولیک‌ها (13%) و کسانی که مذهب رسمی ندارند (11%) چنین دیدگاهی دارند. تنها در میان کسانی که مذهب رسمی ندارند (خود را آتئیست، آگنوستیک یا “هیچ چیز خاصی” می‌دانند)، اکثریت (64%) فرگشت از طریق انتخاب طبیعی بدون تاثیر خدا یا قدرتی برتر را می‌پذیرند.

 هردوی پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها به شکل قابل توجهی بیشتر تمایل دارند که بگویند فرگشت توسط خدا هدایت شده یا راه آن هموار شده تا این که بگویند انسان‌ها توسط فرایندهایی مانند انتخاب طبیعی فرگشت یافته‌اند یا بگویند که انسان‌ها همواره در شکل کنونی وجود داشته‌اند.

به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت
به مناسبت روز داروین، 6 حقیقت در مورد جدال بر سر فرگشت

3- دانشمندان قویا موافق هستند که انسان‌ها در طی زمان فرگشت یافته‌اند، و بیشتر آمریکایی‌ها ازین قضیه آگاه هستند. در میان دانشمندانی که به انجمن پیشبرد علوم آمریکا مرتبط هستند، 98% می‌گویند که فرگشت انسان در طی زمان را باور دارند. بر اساس مطالعه‌ای جدید تقریبا سه چهارم آمریکایی‌ها (76%) می‌دانند که اکثر دانشمندان زیست‌شناس چنین دیدگاهی دارند. کسانی که در میان مردم عامه فرگشت را انکار می‌کنند در مورد توافق میان داشنمندان بر سر موضوع به دو گروه تقسیم می‌شوند: 46% می‌گویند که دانشمندان زیست‌شناس فکر می‌کنند انسان با فرایند انتخاب طبیعی فرگشت یافته است، و 52% می‌گویند که اکثر زیست‌شناسان فکر می‌کنند انسان همواره به این شکل وجود داشته است.

4– مجموعه‌ای از تصمیمات دادگاه مانع تدریس خلقت‌گرایی یا طراحی هوشمند در مدارس عمومی شد. به رغم تلاش‌ها در بسیاری از شهرها و ایالت‌های آمریکا برای ممنوع کردن تدریس فرگشت در مدارس عمومی، یا تدریس همزمان گزینه‌های جایگزین مانند طراحی هوشمند، دادگاه‌ها در دهه‌های اخیر برنامه‌های آموزشی که در مدارس عمومی از تدریس فرگشت طفره می‌رفتند را مردود کرد. برای مثال در پرونده‌ی “ادوارد در برابر آگیلارد” در سال 1987، دیوان عالی آمریکا رای داد که قانون ایالت لویزیانا که دانش‌آموزان مدارس عمومی را ملزم به یادگیری هردوی فرگشت و خلقت‌گرایی می‌کرد جدایی نهاد دین از دولت را در قانون نقض کرده است [و تدریس خلقت‌گرایی غیر قانونی است].

5– در حالی که بیشتر آمریکایی‌ها (59%) قائل به تضاد بین علم و دین هستند، آن‌هایی که متدین‌تر هستند به احتمال کمتر این ستیز بین ایمان و علم را می‌بینند (بر اساس گزارشی از Pew Research Center  در سال 2015). در میان کسانی که حداقل یک بار در هفته به کلیسا می‌رفتند، نیمی از آن‌ها (50%) علم و دین را در تضاد هم می‌دیدند، در حالی که کسانی که هرگز یا به ندرت به عبادت می‌پرداختند حدود د

و سومشان(73%) قائل به چنین تضادی بودند. در عین حال بیشتر مردم (68%) می‌گویند اعتقاد شخصی خودشان با تعالیم علمی پذیرفته شده مشکلی ندارد.

6– در خارج از ایالات متحده، کشورهای زیادی وجود دارند که بخش قابل توجهی از جمعیتشان فرگشت را انکار می‌کنند. برای مثال در آمریکای لاتین حدود چهار از ده نفر یا بیشتر از اهالی چندین کشور – مانند اکوادور، نیکاراگوئه و جمهوری دومینیکن – می‌گویند که انسان‌ها و دیگر موجودات زنده همیشه به شکل کنونی وجود داشته‌اند. این موضوع در حالی است که تعالیم رسمی کاتولیک‌ها که مذهب اصلی در این نواحی است فرگشت را انکار نمی‌کند. در اروپای شرقی و مرکزی، فرگشت به شکل گسترده‌ای پذیرفته شده است، اما حدود نیمی از بزرگسالات در دو کشور (ارمنستان و بوسنی) آن را قبول ندارند. در همین حال، گرچه اکثر مسلمانان در کشورهایی مانند افغانستان، اندونزی و عراق فرگشت را قبول ندارند، اما مسلمانان در کشورهای زیادی سر این موضوع اختلاف نظر دارند.

اشاره به این نکته مهم است که نظرسنجی‌های بین‌المللی ما از رویکرد متفاوتی در طرح پرسش‌ها در مورد فرگشت استفاده کرده‌اند، در نتیجه نتایج به صورت مستقیم قابل مقایسه با نظرسنجی‌های آمریکا نیست. البته برخی از نظرسنجی‌های قدیمی در آمریکا هم از سوالات مشابهی استفاده می‌کرد.

ترجمه یاسر سلیمی / انتشار از سایت انجمن

مرکز تحقیقات پیو pewresearch

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *