کشف ” بلوک های سازنده حیات ” در نزدیکی یک ستاره

کشف ” بلوک های سازنده حیات ”  در نزدیکی یک ستاره

ستاره شناسان در اطراف یک ستاره جوان در فاصله ۱۳۰۰ سال نوری از زمین، مولکولهای ارگانیک یافتند.

کشف " بلوک های سازنده حیات "  در نزدیکی یک ستاره
کشف ” بلوک های سازنده حیات ” در نزدیکی یک ستاره

این ستاره V883 Ori است- همانطور که رشد می‌کند و بزرگ میشود، حرارت ناشی از انفجارهای آن “خط برف و یخ” ستاره را به عقب میراند، این ناحیه ای است که ذخیره های یخی ذوب می‌شوند و مواد ارگانیک داخل آن آزاد میگردد.

به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک ها ، معمولا این خط برفی به قدری نزدیک به ستاره است که به درستی قابل مشاهده نیست، ولی در ستاره V883 Ori ، با توجه به انفجارات و مرحله رشدی که ستاره در آن قرار دارد و با کمک تلسکوپ ALMA این خط برفی دیده شد، و دانشمندان توانستند وجود مولکول های پیچیده ارگانیک را در آن تایید کنند.

ملکول هایی مانند متانول ،استالدهید ، متیل فرمات ، استونیتریل و استون.  در واقع این نخستین باری است که وجود استون در چنین سناریویی تایید میشود.

به نقل از Yuri Aikawa, عضو یکی از تیم های تحقیقاتی دانشگاه توکیو ژاپن، از آنجایی که سیارات سنگی و یخی از مواد جامد ساخته شده اند، تشخیص و شناسایی ترکیبات شیمیایی این صفحات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انفجار در ستاره یک فرصت استثنایی برای بررسی و تحقیق مواد تازه تصعید شده و شناسایی ترکیبات تشکیل دهنده آن است.

ستاره شناسان مدت زمان مدیدی است که به این مولکول های ارگانیک علاقه مندند، زیرا در منظومه شمسی خودمان  نیز این مولکول ها در گردش هستند. کشف مراحل اولیه وجود این مولکول ها در جای دیگر، میتواند به ما چگونگی فرگشت و تغییراتشان را از زمان پیدایش خورشید تا به وجود آمدن حیات کنونی، نشان دهد.

تعداد زیادی از این مولکولها در فضا موجود است، بخصوص در شهاب سنگها، ولی یافتن و مطالعه کردن آنها دشوار است، ولی در ستاره V883 Omri بدلیل رانده شدن این مواد به مسافتی ده بار دورتر از آنچه که در سایر ستاره ها اتفاق می افتد، فرصت استثنایی برای مطالعه به دانشمندان داده است.

کشف " بلوک های سازنده حیات "  در نزدیکی یک ستاره
کشف ” بلوک های سازنده حیات ” در نزدیکی یک ستاره

معمولا “خطوط برفی” در صفحات باقیمانده این ستاره های جوان در زیر غبار قابل مشاهده نیست حتی توسط تلسکوپ ALMA ,

در حالیکه در یک ستاره جوان انفجارها سبب ذوب شدن یخها در نوار پهن تری میشود و مشاهده انتشار این مولکولها را برای ما راحت‌تر می‌کند .

به این انفجارهای بزرگ‌ تر از معمول در ستاره های جوان، FUor یا  FU orionis میگویند و معمولا حدود ۱۰۰ سال طول میکشد که فرصت کافی برای مطالعه را به دانشمندان می‌دهد.

اطلاعاتی که ستاره شناسان از V883 Imir بدست  آورده‌اند، نشان می‌دهد که می‌توان توسط انفجار FUor , به تحقیق و بررسی این مولکولها ارگانیک بخصوص و تاثیری که آنها بر روی سیاره های جوان و پیدایش سیستم ستاره ای دارند ، پرداخت.

اخیرا توسط Philae probe توانسته اند مقداری از این مولکولهای ارگانیک را بر روی شهاب سنگ 67P/C-G پیدا کنند،  که همه این اطلاعات به ما سرنخ های بیشتری در مورد چگونگی شروع حیات بر روی سیاره مان می‌دهد.

به نقل از Lee, «ما به نحوه انتشار و توزیع این مولکول های ارگانیک بعنوان آجرهای سازنده حیات، علاقه‌مندیم »

این تحقیقات در Nature Astronomy انتشار یافته است

ترجمه یلدا

منبع : sciencealert

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *