دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.

دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.

معیار هشیار بودن شما چیست ؟ بر چه اساسی فردی هشیار است و فردی ناهشیار؟ تعریف هشیاری چیست؟ این ها سوالاتی است که هنوز

پاسخ درستی برای آنها نداریم.

دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.
دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.

اکثر اوقات فهمیدن این که شخصی هشیار (آگاه) است یا نه ساده است، اما موارد غم‌انگیزی وجود دارند که پس از آسیب مغزیِ یک فرد، دانستن این که آیا او حقیقتا هشیاری خود را از دست داده است دشوار است.

به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک های ایران،  نامشخص بودن چنین موضوعی معمولا پرسش‌های اخلاقی در مورد برخورد با سرنوشت شخص را مطرح می‌کند.

تحقیق جدیدی که در این زمینه انجام شده شاید پاسخ روشنی به این پرسش‌ها ندهد، اما یافته‌های آن ممکن است به ما کمک کند که به صورت عینی هشیار بودن یا نبودن افرادی که واکنشی ندارند را مشخص کنیم. این یافته‌ها ممکن است به درمان و بازگردندان افراد از ناهشیاری هم کمک کند.

این تحقیقات که در Science Advances منتشر شد با همکاری پژوهشگرانی از فرانسه، بلژیک، انگلستان، آمریکا و کانادا صورت گرفت . آن‌ها از طریق FMRI فعالیت مغزی 159 نفر را در چهار مرکز درمانی مختلف ثبت کردند که همگی ناهشیار در نظر گرفته می‌شدند، اما به دلایل متفاوت.

در بین آن‌ها 47 داوطلب وجود داشتند که مغزشان در زمان هشیاری (بیداری) و در زمان بیهوشی با دارو اسکن شد. 112 نفر دیگر همگی از آسیب مغزی جدی رنج می‌بردند که به دو گروه تقسیم می‌شدند. یک گروه که گمان می‌رفت در هشیاری حداقلی باشند و نشانه‌هایی از هشیاری بروز دهند. گروه دیگر که در آن‌ها سندروم بیداری بدون واکنش تشخیص داده شده بود؛ یک عارضه که افراد می‌توانند بیدار باشند، بدون این که نشانه‌ای از حرکات ارادی بروز دهند ( معمولا به این حالت زندگی نباتی (گیاهی) می‌گویند).

جالب این که برخی از این افراد بدون واکنش ( در انگلستان) در آزمون تصویر ذهنی موفق بودند. در این آزمون به آن‌ها گفته می‌شد که تصور کنند در حال انجام کاری هستند، مانند تکان دادن دست.

پژوهشگران سپس با مقایسه‌ی نتایج اف‌ام‌آر‌آی، چهار الگوی متفاوت برای فعالیت‌های عصبی یافتند که به نظر می‌رسید با توانایی شناخت مرتبط باشند. آن‌ها دریافتند که الگوی بسیار پیچیده‌ی 1 بیشتر در داوطلبان سالم و بیدار دیده می‌شد، در حالی که الگوی کمتر پیچیده‌ی 4 بیشتر در بیماران کاملا بدون واکنش مشاهده می‌شود. الگوهای 2 و 3 در تمام گروه‌ها به یک میزان مشاهده شد. اما افرادی که در حالت هشیاری حداقلی بودند بیشتر از افرادی که در زندگی نباتی بودند الگوی 1 را نشان دادند.

افراد در حالت زندگی نباتی که در آزمون تصویر ذهنی موفق بودند گهگاهی الگوی پیچیده‌ی 1 را مشاهده می‌کردند که به نظر می‌رسد حاکی از لحظات هشیاری زودگذر بود. اما نه در افراد در حالت زندگی نباتی که به تست تصویر ذهنی واکنشی نشان نداده بودند، نه در داوطلبانی که به صورت مصنوعی بیهوش شده بودند اثری از این الگو مشاهده نشد.

به گفته‌ی نویسنده‌ی این پژوهش، این یافته‌ها ممکن است به این معنی باشد که راهی برای تشخیص افراد تقریبا ناهشیار از افراد کاملا ناهشیار وجود دارد.

دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.
دانشمندان به درک این که آگاهی در مغز چه شکلی است نزدیک شدند.

داوینیا فرناندز می‌گوید ” نکته‌ی مهم این بود که این الگوی پیچیده زمانی که بیمار تحت بیهوشی عمیق بود ناپدید می‌شد که مؤید حساسیت روش ما به سطح هشیاری بیمار است، نه این که صرفا به صدمه‎ی مغزی یا واکنش بیرونی وابسته باشد”

یافته‌های داوینیا فرناندز و تیمش گام ابتدایی برای مشخص کردن میزان هشیاری مغز است. چنین کشفی به پزشکان و خانواده‌های افراد در حالت زندگی نباتی کمک خواهد کرد که وضعیت بیمار را بهتر درک کنند. اما این پژوهش می‌تواند کاربردهای مهم‌تری داشته باشد.

فرناندز اضافه می‌کند ” در آینده ممکن است راه‌های بیابیم تا از خارج این الگوهای هشیاری را اعمال کنیم و درجه‌ی هشیاری یا واکنش را در بیمارانی که این توانایی‌ها را از دست داده‌اند برگردانیم. برای مثال از تکنیک‌های تحریک مغزی غیر تهاجمی مانند تحریک الکتریکی درون جمجمه‌ای استفاده کنیم.”

به گفته‌ی او تیمش از قبل کار بر روی این مساله را آغاز کرده است و علاوه بر بیماران شوربخت، چنین پژوهش‌هایی را می‌توان گسترش داد تا در مورد حالات مغزی افرادی که از روان‌گردان استفاده کرده‌اند یا کسانی که می‌گویند رویای واضح می‌بینند بیشتر بفهمیم.

ترجمه یاسر سلیمی / سایت انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و اگنوستیک ها

منبع : gizmodo

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *