هیچ خدایی، حتی الله

هیچ خدایی، حتی الله

الکساندر آن پیش از انکه توسط دادگاه به ۲.۵ سال حبس به خاطر ترویج تنفر محکوم بشود توسط توده مردم مورد ضرب و شتم قرار گرفت. جرم او این بود که در صفحه فیس بوک نوشته بود «خدا وجود ندارد». به مانند بسیاری از خداناباوران مسلمان او هم در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده و به مانند بسیاری از آنها، بابت اعلام ناباوری اش عقوبت دیده.

هیچ خدایی، حتی الله
هیچ خدایی، حتی الله

در انگشت شماری از کشورهای با اکثریت مسلمان، خداناباوران اگر ساکت باشند می توانند با امنیت زندگی کنند. از جمله ترکیه و لبنان. هیچ یک از دو کشور خداناباوری را جرم تلقی نمی کند ولی حمایت قانونی هم از آنها نمی کند. اندونزی می خواهد که هر شهروند خودش را جزو یکی از شش مذهب اعلام بکند، شما حق انتخاب اگنوستسیسم یا خداناباوری را ندارید. قانون اساسی جدید مصر فقط یکی از مسیحیت اسلام یا یهودیت را به شهروندان ش ارایه می کند.

قانون شریعت، کسانی که از والدین مسلمان به دنیا می آیند را مسلمان حساب می کند بنابراین اگر شما اسلام را رد بکنید مرتد به شمار می روید.جریمه این کار در هشت کشور از جمله ایران عربستان سعودی و موریتانی،‌اعدام است. در عالم واقع، اغلب خداناباوران بابت این جرایم محکوم نمی شوند، بلکه تنها متهم به تشویش اذهان یا کفرگویی می شوند که مجازات خفیف تری دارد. غیر مسلمانان هم با اینکه نمی تواند مرتد بشوند ولی همچنان در معرض اتهام کفرگویی هستند. حتی وقتی قانون آسانگیر هست، مسلمانان دست به کار شده و گروه های مسلح شان کتک کاری یا سربریدن را به عهده می گیرند.

از نظر بسیاری از مسلمین پیشین، تنها راه، فرار است. با این حال حتی در جوامع مقصد هم جامعه مسلمین با افرادی که ترک مذهب کرده اند راحت نیست و افراطیون به خون چنین افرادی تشنه هستند.

فیس بوک و دیگر رسانه های اجتماعی به خداناباوران قدرت و در عین حال قابلیت رد گیری شدن داده. در همه کشورهای مسلمان، انجمن های خداناباورانه شکل گرفته. یک استاد کالج بیربک می گوید که بر خلاف دهه شصت و هفتاد میلادی که جو غالب در کشورهای مسلمان، مدارا و تحمل بود، اکنون فضای قطبی متشکل از مذهبی ها و خداناباوران شکل گرفته.

نتیجه بهار عربی، قدرت گرفتن اسلام گرایان بود که نشان دادند اشتهای بسیاری برای شکار ناباوران دارند در این راه، آنها حتی می توانند بروی مسیحی ها هم حساب بکنند. یک مدیر صفحه فیس بوک که مسیحی بود توسط یک پلیس مسیحی قبطی دستگیر شد.

با این حال بسیاری دعوت به مدارا می کنند.یک پزشک کمدین عربی می نویسد که در اوج اسلام بسیاری از دانشمندان کلام و ریاضی خداناباور بوده اند (اگرچه اکثرشان اعدام شدند!). در عین حال امیر کویت سال پیش جلوی قانونی را گرفت که مجازات ارتداد را اعدام می دانست. اما ابن وراق می گوید که نتیجه بن بست است. تکیه حکم ارتداد بر حدیث است که برای همه مسلمین حجت است. ولی بعضی مسلمین با تکیه بر ایه «لا اکراه فی الدین» می گویند که نبایستی سخت گرفت و اعدام های اول اسلام در واکنش به ارتداد به دلیل فرقه بودن اسلام در آن زمان بود که این عمل مرتد را به مانند خیانت می کرد. با این حال اکثر عالمان دینی نظرشان این است که ارتداد حکم ش اعدام است. ابن وراق می گوید که مشکل اساسی این است که در اسلام، رد اسلام حتی از قتل هم وخیم تر است. گفتگوی عمومی در این باره حتی شروع هم نشده. یک نظرسنجی پیو نشان می دهد که در مصر و اردن ۸۵درصد مردم موافق اعدام مرتد ها هستند در حالی که اندونزی تنها ۳۰ درصد موافقند.

منبع : economist

سایت انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و اگنوستیک ها

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *