سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد

سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد.

سیاره‌ای در حال چرخش به دور ستاره بارنارد، در فاصله تنها 6 سال نوری از زمین شناسایی شده است. به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک ها ، این پیشرفت – که در مقاله‌ای در نیچر منتشر شد – نتیجه پروژه‌های نقاط قرمز(Red Dots) و کارمنز (CARMENES) است .

این سیاره متعلق به ستاره بارنارد بی، اکنون به عنوان دومین سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین شناخته می‌شود. اطلاعات جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که این سیاره ممکن است دارای جرم 3.2 برابر زمین باشد که هر 233 روز یکبار به دور ستاره میزبانش بچرخد. ستاره بارنارد که میزبان این سیاره است یک کوتوله قرمز است، ستاره‌ای سرد و کم جرم که با نور کمی این سیاره تازه کشف شده را روشن می‌کند. نور این ستاره انرژی کمی برای این سیاره فراهم می‌کند، در حدود 2% نوری که زمین از خورشید دریافت می‌کند.
با وجود این که فاصله این سیاره با ستاره‌اش در حدود 0.4 فاصله زمین با خورشید است، اما در مرز برفی قرار دارد، جایی که دما به حدی پایین است که ترکیباتی مانند آب را تنها به صورت جامد می‌توان یافت. احتمالا دمای این سیاره نه چندان روشن و یخزده، در حدود 170 درجه سلسیوس زیر صفر باشد که این سیاره را محیط نامساعدی برای حیات، آن گونه که ما می‌شنایم، می‌سازد.

سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد

سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد

ستاره بارنارد که به خاطر ای ای بارنارد (E. E. Barnard) اخترشناس نامگذاری شده است، نزدیکترین تک ستاره به خورشید است. در حالی که خود ستاره قدیمی است و احتمالا دو برابر خورشید عمر دارد و نسبتا غیر فعال است، بیشترین سرعت حرکت ظاهری در آسمان شب ما را نیز دارد. سیارات با جرم بیش از زمین عادی‌ترین نوع از سیاراتی هستند که پیرامون ستارگان کم جرم مانند ستاره بارنارد شکل می‌گیرند که این همخوانی با نظریات اعتبار این کشف را بیشتر می‌کند. علاوه بر این، نظریات کنونی در مورد تشکیل سیارات پیش‌بینی می‌کنند که مرز برفی جایی ایده‌آل برای چنین سیاراتی است.
جستجوهای قبلی برای یافتن سیاره‌ای پیرامون ستاره بارنارد نتایجی نا امید کننده داشتند، این موفقیت جدید تنها با ترکیب مشاهدات چندین ابزار نصب شده در تلسکوپ‌های سراسر جهان ممکن شد.
ایگناسی ریباس (Ignasi Ribas) رهبر این تیم گفت:« پس از تحلیل‌های دقیق، ما 99% اطمینان داریم که این سیاره در آنجا وجود دارد. با این وجود ما مشاهدات برای این سیاره که سرعت چرخش بالایی دارد را ادامه می‌دهیم تا کاملا مطمئن شویم، زیرا گرچه بسیار بعید است، تغییرات طبیعی در روشنایی ستارگان می‌تواند تصور وجود سیاره را القا کند. »
در تلاش برای یافتن این سیاره، طیف‌نگارهای معروف رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) HARPS و UVES از جمله ابزارهای مورد استفاده بودند. گیلم آنگلادا اسکوده از دانشگاه کوین مری لندن که دررهبری تیم انجام دهنده این تحقیقات شرکت داشت می‌گوید: « HARPS در این پروژه نقشی حیاتی داشت. ما داده‌های آرشیو دیگر تیم‌ها را با مشاهدات جدید و دارای اشتراک از ستاره بارنارد ترکیب کردیم. استفاده ترکیبی از ابزار برای کراس چک کردن و اطمینان بیشتر کلیدی بود. »
اخترشناسان از اثر دوپلر برای یافتن گزینه‌های سیارات فراخورشیدی استفاده می‌کنند. در زمان چرخش سیاره به دور ستاره، کشش گرانشی آن باعث لنگیدن ستاره می‌شود. زمانی که ستاره از زمین دور می‌شود، طیف آن به سرخی می‌گراید؛ یعنی به سمت طول موج‌های بلندتر می‌رود. به همین ترتیب، زمانی که ستاره به سمت زمین حرکت کند طیفش به سمت طول موج‌های کوتاه‌تر و آبی‌تر متمایل می‌شود.

سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد

سیاره‌ای بزرگتر از زمین در حال چرخش به دور نزدیک‌ترین تک ستاره به زمین کشف شد

اخترشناسان با دقت بالا از این اثر برای اندازه‌گیری تغییرات در سرعت ستاره که بر اثر وجود یک سیاره در حال دوران باشد بهره می‌برند. HARPS می‌تواند تغییرات بسیار کوچک ، در حد 3.5 کیلومتر بر ساعت که در حدود سرعت پیاده‌روی است، را در سرعت ستاره تشخیص دهد.
ریباس توضیح می‌دهد که « ما مشاهدت از هفت ابزار مختلف که در طول 20 سال گرداوری شده بود را استفاده کردیم، که باعث می‌شود این یکی باز بزرگترین و گسترده‌ترین مجموعه داده باشد که تا کنون برای سنجش دقیق سرعت شعاعی استفاده شده است. حدود 771 مشاهده از ترکیب تمام داده‌ها حاصل شد، حجم عظیمی از اطلاعات! »
آنگلادا اسکوده در پایان گفت: « همه ما برای این موفقیت سخت تلاش کردیم. این کشف نتیجه همکاری بزرگی بود که تحت عنوان پروژه Red Dots سازمان یافت که مشارکتی از سراسر جهان را در برد داشت. مشاهدات متعاقب در دیگر رصدخانه‌های جهان از هم اکنون در جریان است. »

مطالب آورده شده از رصدخانه جنوبی اروپا گرفته شده است.

ترجمه یاسر
انتشار از سایت انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک های ایران

منبع sciencedaily

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. نعمت الله گفت:

    من علاقه مند به علم نجوم و ستاره شناسی هستم که این وبسایت خیلی موثر و مفید است.

     
  2. F0rce گفت:

    یعنی میشه تو طول عمر من ی سیاره مثل زمین پیدا بشه؟ خیلی خفن میشه…

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *