پارکر از اولین مواجهه نزدیک با خورشید جان سالم به در برد

پارکر از اولین مواجهه نزدیک با خورشید جان سالم به در برد

در حال حاضر متخصصان پس از بررسی اطلاعات مخابره شده از این کاوشگر، به این نتیجه رسیده‌اند که پارکر در وضعیت A به سر می‌برد. این درجه از کارایی که بهترین گزینه از میان ۴ نمره موجود به شمار می‌رود، نشان می‌دهد کاوشگر فضایی ناسا در بهترین وضعیت ممکن به سر می‌برد و اکنون هیچ اختلالی در کارایش به وجود نیامده است. حتی اگر بر اثر این مواجهه، پارکر دچار مشکل هم شده باشد، موفق شده به صورت خودکار آنها را بر طرف کرده و به سفر فضایی خود ادامه دهد.

این کاوشگر دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته یعنی ۱۴ آبان ماه، در نزدیکترین نقطه‌ی ممکن به خورشید قرار گرفت. البته پارکر در این موقیعت، سرعتی معادل ۳۴۳۱۱۲ کیلومتر بر ساعت داشت. جالب اینجاست که انسان می‌تواند با چنین سرعتی، مسیر نیویورک تا بوستون را طی ۳.۷ ثانیه بپیماید.

پارکر از اولین مواجهه نزدیک با خورشید جان سالم به در برد

پارکر از اولین مواجهه نزدیک با خورشید جان سالم به در برد

کاوشگر خورشیدی ناسا با اینکه موفق شده رکورد نزدیکترین فاصله‌ی یک شی بشری به خورشید را بشکند اما هنوز با این ستاره، فاصله‌ی تقریبی ۲۴ میلیون کیلومتری خود را حفظ کرده است. متخصصین فضایی ناسا محاسبه کرده بودند که پوشش حرارتی پیش رفته‌ی این کاوشگر خورشیدی، تا به حال موفق شده از آن در برابر گرمایی با دمای ۴۳۸ درجه سلسیوس محافظت کند. این در حالی است که کاوشگر خورشیدی یاد شده تا پایان ماموریتش در معرض گرمایی با درجه دمای ۱۳۷۰ سلسیوس قرار خواهد گرفت.

 

پارکر اکنون اولین مرحله از ماموریت مواجهه با خورشید را به اتمام رسانده و طی آن موفق شده که دو رکورد جهانی مختلف را بشکند و نام خود را در کتاب گینس ثبت نماید. پیش از این فضاپیمای آلمانی-آمریکایی Helios 2 در سال ۱۹۷۶ موفق شده بود عنوان نزدیکترین شی بشری به خورشید را از آن خود کند. عنوانی که پس از ۴۰ سال ، اکنون در اختیار پارکر است

 

بازنشر از سایت دیجیاتو

منبع  cnet

سایت انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و اگنوستیک ها

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *