نام ایران در کدام یک از رکودهای گینس ثبت شده است ؟

نام ایران در کدام یک از رکودهای گینس ثبت شده است ؟

تنها در ۲۷ رکورد از ایران نام برده شده است که بعضی از آن‌ها اصلا متعلق به ایران یا ایرانی ها نیستند.

هر از چندگاهی متنی شامل آمار و لیستی از رکوردهای ایرانی ثبت شده در گینس در فضای مجازی منتشر می شود.

 • از بیشترین تولید پسته، خاویار، خانواده توت، زعفران، زرشک، میوه آلویی تا کهن‌ترین کشور دنیا.
 • از بالاترین دمای ثبت شده روی سطح زمین تا بیشترین تلفات انسانی در سرما و کولاک برفی.
 • از بزرگترین واردکننده گندم تا بیشترین فرار مغزها.
 • از بیشترین مصرف تریاک و هرویین تا بزرگترین منابع روی در جهان.
 • از بزرگترین سیستم بانکی اسلامی تا بیشترین آمار بیماران مبتلا به سرطان در جهان.
 • این داستان اینقدر همه گیر شده است که علاوه بر پیج های فیس بوکی و وبلاگ‌ها، حتی در خبرگزاری‌های ایرانی نیز کپی و پیست شده است.نمونه های زیر را ببینید:

پارسینه: 36 رکورد اختصاصی ایران در جهان چیست؟

کپی مطلب فوق در عصر ایران : 36 رکورد اختصاصی ایران در جهان؛ از خاویار تا سرطان!

اما این رکوردها در کدام گینس ثیت شده‌اند؟

اخیرا سایت خبری دویچه وله در گزارشی به ذکر تمامی مواردی که در کتاب رکوردهای گینس نامی از ایران برده شده است پرداخته است. برای اطمینان تصمیم گرفتیم تمام رکوردهایی که در آن نامی از ایران برده شده است را در سایت رسمی رکوردهای گینس جستجو کنیم. نتیجه این بود:

تنها در ۲۷ رکورد از ایران نام برده شده است که بعضی از آن‌ها اصلا متعلق به ایران یا ایرانی ها نیستند. این ۲۷ رکوردی که نام ایران در آنها ذکر شده است به این شرح هستند:

 1. جوانترین برنده مسابقات بولینگ یک جوان ۱۹ ساله فیلیپینی که رکوردش را در مسابقات ۱۹۵۷ تهران ثبت کرده است.
 2. اولین تولید شراب: تاریخ تولید و مصرف اولین شراب را ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد و در عراق امروزی می‌دانند، اما اولین بار در حفاری های ۱۹۶۸ در ایران سفال هایی کشف شده که برای شراب استفاده شده و تاریخ آن به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. بایستی بدانید که اولین بار ۳۰۰۰ سال پیش مصریان روش تهیه شراب را مدون کردند.
 3. عروسکی که بیشترین سفر را در دنیا کرده است یک خرس عروسکی بود که ۶۳۷۰۰۰ کیلومتر در سراسر جهان سفر کرده و در این میان از ایران نیز گذشته است.
 4. پیچیده‌ترین کرم اینترنتی که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای استفاده شده استاکس نت نام دارد که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای بوشهر و نطنز ساخته شد.
 5. بیشترین بازی همزمان شطرنج در دنیا اختصاص دارد به استاد بزرگ این عرصه احسان قائم مقامی که با ۶۱۴ نفر همزمان بازی کرد که ۹۷ درصد این افراد را برد.
 6. مهدی حب درویش در شهر دبی امارات متحده عربی توانست در یک دقیقه ۱۴۴ بار با توپ تنیس رکورد سرعتی روپایی را ثبت کند.
 7. طولانی‌ترین سفر با ماشین سه چرخه توسط دو آلمانی به مسافت ۳۷ هزار کیلومتر ثبت شده که از ایران نیز گذشته‌اند.
 8. طولانی ترین سابقه داوری به مدت ۲۷ سال مربوط به یک داور لبنانی است. او اظهار داشته که سخت ترین کار داوری اش مسابقه ایران و ترکیه در ۱۹۶۷ میان ایران و ترکیه بوده که ۸ کارت زرد و دو کارت قرمز در پی داشته.
 9. بزرگترین کشتی جهان یک نفت کش است که در میانه جنگ ایران و عراق آسیب دیده است.
 10. بزرگترین جمعیت شرکت کننده در تشییع جنازه که در مراسم تدفین امام خمینی از سوی مسئولین ایرانی حدود ۱۰ میلیون نفر اعلام شده است.
 11. بزرگترین فوران چاه نفت در تاریخ مربوط به نشت چاه نفتی در نزدیکی شهر قم در سال ۱۳۳۵ است که سه ماه ادامه داشت. این فوران روزی ۱۲۵هزار بشکه بود و ارتفاع آن به ۵۲ متر می‌رسید.
 12. کشوری که بیشترین میزان درامد ناخالص داخلی را صرف بودجه نظامی میکند عمان است که 11 درصد درآمد کشور را صرف خرید سلاح و آمادگی ارتش میکند و همسایه ایران است.
 13. بزرگ‌ترین فرش دستباف دنیا ایرانی است که با پنج هزار و ۶۳۴ متر مربع مساحت در مسجد شیخ زائد ابوظبی گسترانده شده است.
 14. امپراطوری هخامنشیان به عنوان بزرگترین امپراطوری جهان از نظر جمعیت نام برده شده است. بیش از ۴۹ میلیون نفر از ۱۱۲ میلیون جمعیت جهان آن زمان در این امپراطوری زندگی می‌کردند.
 15. بزرگترین کلکسیون کفش متعلق به یک هلندی با ۲۳۲۲ جفن کفش است. کفش مورد علاقه او از میان این همه کفش، پاپوش یک زن از عشایر حومه شیراز است که کفش های عروسی خود را با زینت‌های بیابانی به او بخشیده است.
 16. بیشترین میزان اعدام نوجوانان مربوط به ایران است.
 17. رکورد بالا بردن سنگین ترین وزنه جهان همچنان در اختیار حسین رضازاده از ایران است.
 18. گرچه هلند سرزمین آسیاب های بادی نامیده می شود اما اولین آسیاب بادی در قرن هفتم در ایران استفاده شده است.
 19. اولین توریست فضایی زن، انوشه انصاری یک زن امریکایی ایرانی تبار است.
 20. یکی از دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا سفالی در منطقه بین النهرین کشف کرد که نشان می‌دهد 5000 سال پیش در آن منطقه که جزو ایران بوده اولین کوکتیل (مشروبات ترکیبی) ساخته شده است.
 21. محمدحسین کبادی، شناگر اهل استان هرمزگان موفق شد در مدت ۸۵ روز و طی‌ مسیر یک هزار و ۱۰۰کیلومتر رکورد اولین و سریع‌ترین زمان برای شنا در خلیج فارس‌ را ثبت کند.
 22. رضا پاک‌روان توانست با دوچرخه در مدت ۱۳ روز از الجزایر به سودان سفر کرده و ۱۷۳۴ کیلومتر را در این زمان طی کند. نام او به عنوان سریعترین عبور از صحرا با دوچرخه ثبت شده است.
 23. رکورد طولانی ترین نقاشی متعلق به کودکان همدانی با ۴ کیلومتر از سیره پیامبر اسلام بود که سال ۲۰۱۱ توسط کودکان اریتره شکسته شد.
 24. گرانترین خاویار جهان که گرانترین غذای جهان نیز به شمار می رود خاویار ایرانی «الماس» است که به قیمت کیلویی ۳۴ هزار دلار فروحته می‌شود و از ماهی های خاویاری دریای خزر بدست می‌آید.
 25. کوچکترین گربه جهان یک گربه ایرانی-هیمالیایی است
 26. اولین رمزنگاری به گفته هرودت توسط ایرانیان و با خالکوبی روی سر سربازان انجام می‌شده است.
 27. بزرگترین جنگ دریایی دوران باستان میان ایران و یونان در سال ۴۸۰ پیش از میلاد روی داده است.
نام ایران در کدام یک از رکودهای گینس ثبت شده است ؟

نام ایران در کدام یک از رکودهای گینس ثبت شده است ؟

نام علی دایی به گفته سایت دویچه وله به صورت افتحاری به عنوان بیشترین گل زده در بازی‌های رسمی ثبت شده. متاسفانه تاکنون موفق به یافتن این رکورد در سایت گینس نشده‌ایم.

برای اطمینان از اینکه شاید رکوردهای اعلام شده در شایعه به صورت دیگری در رکوردهای گینس ثبت شده اند کلمات کلیدی بعضی از آنها را امتحان کردیم؛ مثلا کلمه saffron را در سایت گینس جستجو کردیم تنها رکورد ثبت شده در گینس که کلمه زعفران را در خود دارد رکورد یک مرد است که بدنش را به رنگ زعفرانی با لکه های تیره تتو کرده است و نامی از ایران یا کشور دیگری به عنوان بزرگترین تولید کننده آن نیست.

در مورد پسته نیز ما نتیجه ای مربوط به ایران پیدا نکردیم.

در مورد بانک اسلامی هیچ رکوردی در گینس ثبت نشده است.

شما نیز می‌توانید به راحتی در این سایت انواع رکوردها را جستجو کنید.

البته ذکر این نکته ضروری است که ثبت رکورد گینس باید توسط افراد ذیصلاح درخواست شود و داوران با بررسی جوانب رای به ثبت گینس بدهند؛ لذا ممکن است موارد دیگری در ایران باشند که اولین/بزرگترین/بیشترین در دنیا باشند اما هنوز درخواست ثبت یا داوری آن‌ها انجام نشده باشد

 

بازنشر از سایت گمانه

انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و آگنوستیک ها

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *