آیا آزمایش ها در برخورد دهندهٔ هادرونی بزرگ (LHC) میتواند باعث نابودی زمین شود؟

آیا آزمایش ها در شتاب دهنده ذرات سرن میتواند باعث نابودی زمین شود ؟

برخی معتقدند که انرژی حاصل از برخورد ذرات می تواند باعث ایجاد فاز برزخی به فاز عبور شود که می تواند باعث گسستگی تا ابد فضا شود ,این می تواند یک بلای کیهانی باشد و نه صرفا یک فاجعه در سطح زمینی

به گزارش انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و اگنوستیک ها به شدت ترسناک به نظر می رسد اما آیا واقعا جای نگرانی وجود دارد؟قطعا کارکنان باهوش LHCپاسخی برای ما دارند.

گروه ارزشیابی امنیتی LHCبر این باور است که طبق نتایج به دست امده در سال 2003درباره برخوردها در شتاب دهنده های ذره ای تایید می کنند که دلیلی برای نگرانی وجود نداشته باشد و خطری ما را تهدید نمی کند,همان طور که در وبسایت CERNاشاره می کند.

هر انچه انسان در LHCشتاب دهنده ذره ای انجام می دهد طبیعت در تاریخ زمین و اجرام اسمانهای دیگر به کرات انجام داده است.

آیا آزمایش ها در شتاب دهنده ذرات سرن سوییس میتواند باعث نابودی زمین یا حتی شود ؟

آیا آزمایش ها در شتاب دهنده ذرات سرن سوییس میتواند باعث نابودی زمین یا حتی شود ؟

تیم کنترل کننده ی پروژه LHCپاسخی برای strangeletها نیز دارند,آیا strangeletها می توانند با ذرات معمولی ادغام شوند و ماهیت انها را تغییر دهند؟

این سوال اولین بار هنگام مطالعه ی نسبی برخورد یون های سنگین (RHIC)در سال 2000در ایالات متحده مطرح شد.

مطالعاتی در ان زمان نشان داد که جایی برای نگرانی نیست و RHICتا به حال برای هشتمین سال فعالیت کرده است و به دنبال strangelet ها(ذرات شگفت که در سطحی از انرژی پایین قرار دارند) ست بدون کشف هیچ موردی حتی استفن هاوکینگ بزرگ نیز چراغ سبزی به شتاب دهنده های ذرات نشان داده و انرا مورد تایید قرار داده است .

هاوکینگ:جهان با روشن شدن و کار کردن LHCها نابود نمی شود وLHC کاملا امن است؛انفجارها و برخوردهایی که باعث آزاد شدن مقادیر بسیار بیشتر انرژی می شوند میلیون ها بار در روز در اتمسفر اتفاق می افتند و هیچ اتفاق بدی رخ نمی دهد.

به بیان دیگر ریس درست می گوید ما بطور قطع مطمعن نیستیم و شاید هیچ وقت نباشیم اما طبق تحقیقات و گفته های او بسیاری از پروسه های علمی می تواند خطرناک باشد و ما نمی توانیم به این خاطر انها را کاملا متوقف سازیم

آیا آزمایش ها در شتاب دهنده ذرات سرن سوییس میتواند باعث نابودی زمین یا حتی شود ؟

آیا آزمایش ها در شتاب دهنده ذرات سرن سوییس میتواند باعث نابودی زمین یا حتی شود ؟

وی در کتاب اشاره میکند که:اختراع خیلی اوقات خطرناک و مضر است اما اگر از خطرات چشم پوشی نکنیم از فواید چشم پوشی کرده ایم؛ریس در ادامه می گوید :با این خال فیزیکدانان باید در انجام ازمایشهای بی سابقه که می توانند چنین شرایطی ایجاد کنند هوشیارانه عمل کنند,حتی در فضا (کیهان)بسیاری از ما مایلیم از کنار این خطرات با استفاده از عبارات علمی-تخیلی بودن انها بگذریم ,اما احتمال می دهید انها قابل چشم پوشی نیستند,حتی اگر احتمال اتفاق افتادن انها کم باشد که ما در اینجا این کار سنگین را بر عهده فیزیکدانان و ذره شناسان می گذاریم.

 

ترجمه : مینو صالحی فر / انجمن پیشبرد علوم آتئیست ها و اگنوستیک ها

منبع sciencealert

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *