دو منظومه ستاره ای جدید با سیاره های در ابعاد زمین کشف شدند

دو منظومه ستاره ای جدید با سیاره های در ابعاد زمین کشف شدند

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر، دو منظومه ستاره ای جدید با سیاره های فراخورشیدی تقریبا در ابعاد زمین کشف کردند.

این اطلاعات از داده های جمع آوری شده در مأموریت K2 تلسکوپ فضایی کپلر ناسا حاصل شد.

کوتوله قرمز اول، K2-239 دارای 3 سیاره سنگی و کوتوله قرمز دوم، K2-240دارای 2 ابر زمین است. البته این 5 سیاره فراخورشیدی احتمالا قابل سکونت نیستند، چراکه به ستاره های میزبان خود بسیار نزدیک بوده و بنابراین دمای آنها بسیار داغ است.

منظومه ستاره ای K2-239 در فاصله 160 سال نوری از زمین واقع شده است و دارای 3 سیاره سنگی در ابعادی مشابه زمین است. منظومه ستاره ای K2-240 نیز دارای 2 ابر زمین  با ابعادی در حدود دو ابعاد زمین است.

دانشمندان امیدوارند با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب (که سال 2020 به فضا پرتاب می شود)، رصدهای بیشتری را انجام دهند تا علاوه بر درک بهتر جو سیاره های فراخورشیدی، ویژگی های فیزیکی بیشتری از این سیاره ها را شناسایی کنند.

براساس یافته محققان آمریکایی، این دو سیستم خورشیدی جدید دارای سیاره هایی هستند که به لحاظ اندازه شبیه سیاره های منظومه شمسی هستند.

دو منظومه ستاره ای جدید با سیاره های در ابعاد زمین کشف شدند

دو منظومه ستاره ای جدید با سیاره های در ابعاد زمین کشف شدند

یکی از این سیستم های خورشیدی در فاصله 160 سال نوری از زمین، دارای سه سیاره است که به لحاظ اندازه شباهت زیادی به سیاره های منظومه شمسی دارند. یکی از این سه سیاره دقیقا به اندازه سیاره های منظومه شمسی هستند و بقیه تنها اندکی بزرگترند.
از سوی دیگر این سیارات احتمالا مهمان نواز نیستند چرا که به ستاره خود بسیار نزدیکند و در نتیجه بسیار گرم هستند.
سیستم خورشیدی دیگر دو سیاره بسیار بزرگتر دارد. این جهان ها – که شبیه سیستم خورشیدی اول به دور یک کوتوله قرمز می چرخند- به اَبَر زمین ها معروف هستند.
کوتوله های قرمز قدیمی و نسبتا کوچک هستند و این دو ستاره نسبت به خورشید ما گرمای بسیار کمتر دارند. اما این جهان های تازه کشف شده به ستاره خود بسیار نزدیکتر هستند به این معنی که دمای هوا در این سیستم ها احتمالا برای زندگی بسیار گرم است. این پنج سیاره توسط ماهواره کپلر ناسا در
ماموریت K2 ناسا کشف شد.
محققان اکنون امیدوارند که با رصدهای بیشتر با استفاده از تلسکوپ فضایی جدید ناسا به نام ‘جیمز وب’ اطلاعات بیشتری در مورد جو این سیارات بدست آورند. آنها همچنین می توانند با استفاده از تلسکوپ های دیگر خصیصه های فیزیکی بیشتری را از این دو جهان کشف کنند.

مترجم: معصومه سوهانی

https://arxiv.org/abs/1806.01181

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. Abaa گفت:

    ۲۰۲۰؟
    ۳ ساله که منتظرم تلسکوپ جیمز وب پرتاپ بشه، ولی هر سال ، پرتابش دوسال به تعویق میفته.
    خیلی از کنجکاویهای بشر ، در گرو تصاویر این تلسکوپ در منطقه ۲ گالوژنی ، زمین با خورشیده

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *