انتخاب طبیعی در حال تغیر انسان های مدرن

انتخاب طبیعی در حال تغیر انسان های مدرن
شواهد جدید نشان میدهد که انتخاب طبیعی درحال زدودن ژن های مضر در انسان میباشد. آری ما مطمئنا هنوز در حال فرگشت میباشیم . ژن های مرتبط به آلزایمر و اعتیاد به نیکوتین درافرادی که طول عمر بیشتری دارند به مرور کمتر دیده می شود. به این معنی که جدای هوش و خودآگاهی ما، انتخاب طبیعی هنوز در حال شکل دادن گونه ی انسانی است.

در یک مطالعه گسترده ژنتیکی با شرکت 170 هزار نفر از سراسر آمریکا و بریتانیا،محققان ژن های خاص یا گروه های ژنی را شناسایی کردند که نشان میدهد که چگونه ژنوم ما از نسلی به نسل دیگر در حال فرگشت است.

محققانی از دانشگاه کلمبیا، مرکز ژنوم نیویورک و دانشگاه کمبریج تصمیم گرفتند که تناسب فرگشتی انسان را مستقیما اندازه گیری کنند، هدفی که مشخصا جاه طلبانه است. مشاهده آرام تغیر شکل و اندازه انسان در طول زمان های طولانی کار آسانی است. در بازه های کوتاه تر زمانی نیز ما موفق بودیم که چگونگی رفت آمد ژن ها مختلف و کمک آنها به انطباق ما با محیط را بررسی کنیم.

انتخاب طبیعی در حال تغیر انسان های مدرن

انتخاب طبیعی در حال تغیر انسان های مدرن

به عنوان مثال تغیرات رژیم غذایی انسان در 20 هزار سال گذشته به ما امکان هضمِ قند لاکتوز را داده است. حدود 10 هزار سال قبل تغیری در ژن HERC2 اولین مورد چشمان آبی را به وجود آورد، خصلتی که اکنون در بعضی نقاط جهان شیوع پیدا کرده است. در گذتشه ی نه چندان دورنیز نقل مکان ما به شهرها باعث شده تا بیماری های ناتوان کننده ای نظیر سل یا جذام توسط ژن های خاصی کاهش یافته است.

دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم انسان دیگر تحت نظارت انتخاب طبیعی قرار ندارد. در حقیقت تحقیقات نشان می دهد که فرگشت هومو ساپیان ها نه تنها ادامه دارد بلکه شتاب بیشتری گرفته است. برای اینکه درک بهتری از فرگشت و تغیرات ژنتیکی انسان داشته باشیم، دانشمندان شبکه ی گسترده ای از افراد را مورد بررسی قرار دادند تا ژن های مرتبط با افزایش طول عمر را بررسی کنند.

تیم تحقیقاتی برای بررسی خود، داده های 57,696 فرد از مطالعات اپیدمیولوژی سلامت بزرگسالان را با داده های 117,648 نفر از بانک زیستی بریتانیا جمع کرد. به گفته ی جوزف پیکرول محقق:” نشان ها نامحسوس بودند ولی ما شواهدی به دست آوردیم که نشان می دهد انتخاب طبیعی در انسان های مدرن نیز در حال عمل است”.

به عنوان مثال ژن CHRNA3 که مسئول ایجاد یک پروتئین انتقال دهنده ی نورونی است که نیکوتین دریافت می کند، به وسیله ی انتخاب طبیعی در حال کاهش در مردان میانسال است. این به این معناست که اعتیاد به نیکوتین به ارامی در حال حذف شدن از جمعیت جهانی است.

یک مثال دیگر کاهش ژن ApoE ε4 است که یک نوع پروتئین حامل کلسترول را میسازد. داشتن این ژن احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش میدهد. تحقیقات نشان داد که این حضور این ژن در زنان بالای 70 سال در حال کاهش است. محققان بر این باورند که انواع مختلف بیشتری از این ژن ها ممکن است در طول زمان در افراد حذف شده باشد.

علاوه بر این جهش ها محققان ژن های های دیگری که با طول عمر کوتاه تری مرتبط بود را شناسایی کردند. ژنهایی که روی کلسترول LDL بالا، افزایش وزن، بیماری های قلبی وحتی آسم اثر گذارند. ژن هایی که باعث بلوغ دیررس و فرزند آوری کمتر می شوند که ممکن است به ریسک بالاتر دیابت منجر شود نیز در حال کاهش هستند.

اینکه با استفاده از نتایج این تحقیقات بتوانیم آینده فرگشت انسان را پیش بینی کنیم کار سختی است. چرا که فرگشت ما بسیار وابسته به محیط و داروهایی است که مصرف میکنیم و محیط مداوم در حال تغیر است. خصلت ژنتیکی که اکنون به افزایش طول عمر ما کمک میکند ممکن است در چند نسل دیگر یا حتی در جمعیت مدرن دیگری هیچ نوع برتری برای انسان نداشته باشد.

وقتی که پای انتخاب طبیعی در میان باشد، ما هنوز با کنترل کامل روی آینده ژنتیکی خود فاصله ی زیادی داریم. تحقیق مذکور در جورنال PLOS Biology به انتشار رسید.

ترجمه فرهاد سیگن/ سایت انجمن
http://www.sciencealert.com/natural-selection-is-still-working-to-weed-out-bad-genes-in-humans

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *