حیات در خشکی های زمین، قِدمت ِ بیشتری دارد!

حیات در خشکی های زمین، قِدمت ِ بیشتری دارد!
بنابر گزارش دانشمندان، روش های تحلیلی و تصویربرداری های پیشرفته دریچه جدیدی به روی ریز فسیل های مناطق قدیمی در استرالیا باز خواهد کرد. بررسی های دقیق ریز فسیل های موجود در صحرای شمال غربی استرالیا نشان می دهد سال ها قبل از تکامل درختان یا گلسنگ ها، خاک های روی زمین زنده بودند.

گریگوری ریتالاک محقق ارشد این پروژه گفت:« این ریز فسیل ها با میکروسکوپ قابل مشاهده اند و احتمالا کل موجودات زنده را به تصویر می کشند. از مدت ها پیش انتظار می رفت که سنگ های سه هزار میلیون ساله ی استرالیا منشأ دریایی داشته باشند. با این حال، مشاهده دقیق مواد معدنی نمکی سنگ ها گویای آن است که احتمالا دستخوش فرآیند تبخیر بر روی زمین شده اند.»

حیات در خشکی های زمین، قِدمت ِ بیشتری دارد!

حیات در خشکی های زمین، قِدمت ِ بیشتری دارد!

سایر مواد معدنی و شیمیایی یافت شده در سنگ ها مستلزم هوازدگی در خاک های گذشته های دور زمین شناختی بودند. ریتالاک اظهار داشت: « حیات وجود نداشت ولی در خاک های مربوط به دوره‌های ابتدایی زمین تقریبا به میزان دو سوم از زمان شکل گیری سحابی خورشیدی رشد و نمو پیدا می کرد و زمین در حدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش پدید آمد.»

مطالعه ی حاضر میکروبیوم حداقل پنج نوع ریز فسیل مختلف شناخته شده را مورد مطالعه‌ قرار می دهد که از اندازه، شکل و ترکیب ایزوتوپی متفاوتی برخوردارند. بزرگترین و متمایزترین ریز فسیل ها عبارتند از ساختارهای تو خالی دوکی شکل آکتینوباکتری قارچ مانند که هنوز در زمره تجزیه کنندگان قرار می گیرند و نقش اصلی را در بوی خاک های باغچه ایفا می کنند. سایر فسیل های کروی شکل شبیه باکتری های سولفور بنفش اند که ترکیبات آلی را در غیاب اکسیژن فتوسنتز می کنند و حجم قابل توجهی از مواد معدنی سولفات را در خاک بر جای می گذارند.

اکتشافات های جدید این تیم تحقیقاتی جای بحث و جدل زیادی دارند زیرا بسیاری از دانشمندان مدت هاست که توجه خود را به سمت استرومالیت ها جلب کرده‌اند، شکلی از حیات که ۳٫۷ میلیارد سال پیش پدید آمد. حیات دریایی به عنوان شکلی از حیات محسوب می شود که در دریا به تکامل رسیده و بعدها راه خود را به اشکال سنگی پیدا کرد.

ریتالاک به زیست نامه “دختر آزمایشگاهی” اشاره کرد که امسال توسط هوپ جاهرن، زمین شناس زیستی در دانشگاه هاوایی به چاپ رسید. او این چنین می نویسد: «کل سطح زمین برای میلیاردها سال بطور کامل بایر و لم یزرع بود. حتی بعد از اینکه حیات طریقی عالی در اقیانوس شکل گرفته بود، هیچ شواهدی دال بر هر گونه حیاتی در زمین در دست نیست.» ریتالاک افزود:« ریز فسیل های تازه کشف شده می توانند اطلاعات و شواهدی در این حوزه فراهم آورند. خاک های قدیمی غنی از نمک های سولفات و ریز فسیل ها از منطقه غربی استرالیا (پیلبارا) تهیه شده اند. این خاک ها می توانند راهنمای خوبی برای کشف حیات در سایر سیارات باشند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Gondwana Research منتشر شده است.
منبع بیگ بنگ
www.iraaaas.com
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161117150229.htm

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *