آیا ذبح اسلامی پشتوانه علمی دارد؟

آیا ذبح اسلامی پشتوانه علمی دارد؟

ذبح اسلامی به مجموعه دستوراتی گفته می‌شود که برای ذبح حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد و ریشه‌ در کتاب قرآن و سنت پیامبر اسلام دارد. این قوانین حیوانات آبزی را مستثنی کرده است و بیشتر در مورد پستانداران و پرندگان حلال‌گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، با جسم برنده رگ‌های گردنی حیوان بریده شده و خروج خون از سر و گردن صورت می گیرد. شرایط ذبح حلال به شرح زیر است:

آیا ذبح اسلامی پشتوانه علمی دارد؟

آیا ذبح اسلامی پشتوانه علمی دارد؟

 

  1. حیوان مورد نظر باید حلال گوشت باشد.
  2. فرد ذبح کننده باید معتقد به یکی از ادیان ابراهیمی (یهودیت، مسیحیت، اسلام) باشد. هرچند در میان علمای اسلامی در این مورد همچنان بحث است.
  3. در هنگام ذبح، باید نام خداوند آورده شود.

طرفداران این نوع ذبح معتقدند که خون بیشتری از حیوان در مقایسه با روش‌هایی مثل شوک الکتریکی یا شلیک به مغز، خارج می‌شود و احتمال فساد گوشت پایین می‌آید. هرچند تحقیقات کافی در این مورد انجام نشده، اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد رابطه چندانی میان ذبح شرعی و میزان خروج خون از بدن حیوان وجود ندارد.

در این بررسی که توسط دانشگاه برستول انجام شده (لینک)، نشان داده شده که در ذبح حلال سر حیوان بریده می‌شود، اما به محض ایستادن قلب خون شروع به لخته شدن کرده و میزان بسیاری از آن در بدن می‌ماند. در حالت معمول حیوان با شوک الکتریکی کشته شده و سپس سلاخی می‌شود که باز هم میزان خون خروجی میزان مشخصی است و تفاوت چندانی با ذبح شرعی ندارد.

تحقیقات و مطالعاتی که نشان دهد «گوشت با ذبح حلال سالم‌تر یا ماندگارتر است» وجود ندارد. لذا در مورد سلامت یا ماندگاری گوشت با ذبح حلال نمی‌توان نظر قطعی داد. در بیشتر کشورهای غربی در مورد ذبح اسلامی بحث‌هایی وجود دارد، چرا که ذبح اسلامی مرگ حیوان را طولانی‌تر کرده و باعث ایجاد درد و رنج بیشتر در حیوان می‌شود (لینک). از این رو در کشور هلند ذبح حلال اسلامی و کوشر* ممنوع شد (لینک). اما پس از اعتراض گروه‌های اسلامی و یهودی، تنها معتقدان به این ادیان از این قانون مستثنی شدند به شرط آنکه ذبح به گونه‌ای انجام شود که حیوان ظرف ۴۰ ثانیه بیهوش شود. اما ذبح اسلامی و کوشر در دانمارک به کلی ممنوع اعلام شده است (لینک).

*کوشر=ذبح یهودی که به ذبح اسلامی شبیه است.

 

نشریه گمانه

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. پارسه گفت:

    عالی و خیلی خوب

     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *