نوسان‌های مغزی شما را در حل مسائل پیچیده یاری می‌کند

نوسان‌های مغزی شما را در حل مسائل پیچیده یاری می‌کند
نتیجه آخرین تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که مغزهایی که خوب کار می‌کنند، در لحظه ورود به مسائل پیچیده، یک شوک ارتباطی را تجربه می‌کنند.

سالیان دراز است که نحوه عملکرد مغز در مواجهه با مسائل پیچیده زیر ذره‌بین دانشمندان قرار دارد و دانش ما در این‌ باره در ابعاد چشمگیری گسترش یافته است اما محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از یک تکنیک خلاقانه موفق شدند از یکی از پیچیده‌ترین فرآیندهای مغزی رمزگشایی کنند.
در تحقیقی که برای شناسایی عوامل عملکرد بهتر در میان مغز افراد ترتیب داده شده بود، محققان با انجام MRI اکتیو و بررسی گردش خون در نواحی مختلف مغزی توانستند واقعیت تازه‌ای را کشف کنند.

نوسان‌های مغزی شما را در حل مسائل پیچیده یاری می‌کند

نوسان‌های مغزی شما را در حل مسائل پیچیده یاری می‌کند

مغز انسان در مدت زمان استراحت، تمامی مسائل را کنار می‌گذارد و در حالت آماده‌باش قرار می‌گیرد اما وقتی با مساله پیچیده‌ای مواجه می‌شود، تلاش می‌کند با حداکثر ارتباطات داخلی‌ای که می‌تواند ترتیب دهد، این مساله را حل کند.
در این تحقیق مشخص شد افرادی که مغزشان به‌صورت متمرکزتر و در نواحی مشخصی با توان بیش‌تر فعالیت می‌کند، از نظر هوشی در آزمون‌های هوش موفق‌تر هستند. همچنین این پژوهش نشان داد که مغز این افراد در زمان آغاز به کار خود، یک شوک ارتباطی به‌ راه می‌اندازد و سپس تمام توانش را در نقطه مشخصی به کار می‌گیرد. این ویژگی موجب می‌شود که افراد از سرعت، دقت و تمرکز بیش‌تری در مواجهه با مسائل برخوردار باشند.
نتایج این تحقیق که هنوز کامل نشده است می‌تواند به یافتن راهی برای پیشگیری یا درمان بیماری‌های لاعلاجی مانند پارکینسون و آلزایمر کمک کند.
مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا/استنفورد

آیا مطلب مفید بود؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *